Wielki Tydzień w Rzymie to doświadczenie głębokiej wiary, łączące w sobie duchowość, wielowiekowe tradycje i uczestnictwo Rzymian oraz licznych pielgrzymów, którzy co roku przybywają do stolicy, aby przeżyć najważniejsze chwile Wielkanocy. W tych dniach Wieczne Miasto staje się sceną dla niektórych z najważniejszych obrzędów religijnych chrześcijaństwa, gdzie tradycja i pobożność splatają się w celebracji obejmującej wieki historii i wiary.
Od wtorku 8 kwietnia 2025 r. do niedzieli 25 maja 2025 r. w rzymskim Kościele św. Marcelego na Corso (wł. San Marcello al Corso) będzie można odwiedzić wystawę pt. „Droga nadziei. Rembrandt i Burnand w Rzymie”. Wydarzenie to odbywa się w ramach Jubileuszu Zwyczajnego 2025 i jest częścią przeglądu kulturalnego „Jubileusz to kultura”, którego organizatorem jest Dykasteria ds. Ewangelizacji.
Rzym, Wieczne Miasto, jest domem dla niezliczonych skarbów historycznych i artystycznych. Muzeum Forma Urbis zostało otwarte 12 stycznia 2024 roku, dzięki czemu pierwszy raz od stu lat można podziwiać zachowane fragmenty Forma Urbis. Muzeum położone na malowniczym wzgórzu Celio oferuje niezwykłe spojrzenie na bogatą przeszłość Rzymu.
Sacrum i profanum splatają się nad Tybrem na każdym niemal skwerze. Na Zatybrzu, Awentynie, na leniwie spoglądającym na Watykan wzgórzu Gianicolo. Tu czuje się jeszcze oddech męczeństwa św. Piotra (ukrzyżowano go do góry nogami). A przecież dziś na Gianicolo przy pomniku Garibaldiego odbywają się uroczystości państwowe. Sacrum i profanum. Przy łyku czarnego espresso lub zimnej białej falanghiny nasycać się widokiem fasady kościoła św. Agnieszki przy Piazza Navona – to urok Rzymu. Jest jednak coś, czego żaden rzymski przewodnik nie uchwycił. Szlak rzymskich kościołów stacyjnych.