Pałac królewski w Casercie

Caserta to niewielkie miasto we Włoszech między Rzymem a Neapolem. W jego centrum usytuowany jest pałac, który pochodzi z II połowy XVIII wieku. Ten barokowy kompleks z czterema dziedzińcami porównuje się do francuskiego Wersalu. Ta była rezydencja Burbonów posiada ponad 1200 pokojów. Do dyspozycji zwiedzających jest udostępniona tylko część pomieszczeń. Wszystkie bogato wyposażone, dostojne i eleganckie. Przepych zawsze wysuwa się na pierwszy plan. Kryształowe żyrandole, stylowe meble dopełniają całość.

Czytaj więcej  
74.festiwal piosenki w San Remo

Kto chce poznać Włochy, powinien oglądać San Remo

Czytaj więcej  
Śladami O. Dolindo Rutuolo

Jest słoneczny poranek. Wspinam się w górę uliczki Salvatore Tomassi, do kościoła San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes. To tam znajduje się grobowiec ojca Dolindo. Zauważam kościół w ostatniej chwili, bo, jak to w Neapolu bywa, jest wciśnięty między budynki i nieszczególnie się wyróżnia.

Czytaj więcej  
Święty lekarz Giuseppe Moscati

Czy wiedzieliście, że… Neapol ma aż 52 patronów? To miasto prawie 500 kościołów? Tylko w jednym miejscu, szpitalu “Nieuleczalnie chorych”, pracowały 33 osoby, które później ogłoszono świętymi? Nieźle jak na miasto, które ze świętością nie kojarzy się wcale! Neapol a sprawy religijne to temat rzeka i kiedyś napiszę o tym osobny tekst. Dziś skupimy się na niewielkim fragmencie tego obrazu. Nazywa się Giuseppe Moscati i jest świętym lekarzem kochanym przez neapolitańczyków.

Czytaj więcej  
Siamo a Napoli :-)

"Vedi Napoli e poi muori” czyli zobacz Neapol a potem umrzyj - Goethe. Miasto tak niezwykłe i przepięknie położone powinniśmy zobaczyć chociaż raz. Neapol miasto o wielu twarzach. Potocznie zwane miastem pizzy, spaghetti i wspaniałej kawy.

Czytaj więcej  
Miasto świętego Franciszka i świętej Klary

W Asyżu każda zagubiona minuta to odkrywanie cudów... Jego radość życia, którą czuć w każdym zakątku miasta. Pax e Bene (pokój i dobro), afirmacja życia, umiłowanie Boga i ludzi, zwierząt, przyrody – w jakim innym miejscu na świecie znalazłyby się bardziej sprzyjające warunki dla tych wzniosłych idei? Mówi się, że to jedyny Święty, do którego pielgrzymują ateiści. I jest w tym sens, bo w tym mieście czujesz się po prostu bliżej… nieba! W końcu nazwa Rajskie Wzgórze zobowiązuje.

Czytaj więcej  
Święta Rita z Cascia. Najskuteczniejsza w sprawach beznadziejnych

ozmodlona żona awanturnika, matka równie porywczych dzieci, mistyczka i umiłowana oblubienica Boskiego Oblubieńca. Święta Rita z Cascia - patronka w sprawach beznadziejnych.

Czytaj więcej  
San Giovanni Rotondo. Sanktuarium św. o. Pio

San Giovanni Rotondo było domem św. ojca Pio z Pietrelciny od 1916 roku do śmierci w 1968 roku.

Czytaj więcej  
Monte Cassino - klasztor - cmentarz żołnierzy polskich

Bitwa o Monte Cassino była jedną z najważniejszych batalii II wojny światowej. Miała miejsce od stycznia do maja 1944 roku na Półwyspie Apenińskim. Bitwa została stoczona przez aliantów i mocarstwa Osi o kontrolę nad Linią Gustawa, linią obronną w środkowych Włoszech, która biegła od Morza Tyrreńskiego do Adriatyku. Bitwa o Monte Cassino była długa i krwawa. Teren był nierówny i silnie ufortyfikowany, a Niemcy okopali się głęboko. Oddziały alianckie musiały walczyć o przejście doliną rzeki Liri, podmokłą i zaminowaną, oraz o wejście na wzgórze, na którym stoi klasztor, często w obliczu silnego ostrzału artyleryjskiego i ataków snajperów.

Czytaj więcej  
Piza to nie tylko Krzywa Wieża i Plac Cudów...

Miasto położone jest w północnej części Toskanii, nad rzeką Arno. Słynie głównie z Krzywej Wieży, która z czasem stała się jedną z najpopularniejszych budowli na świecie. Piza położona jest około 15 kilometrów od Morza Tyrreńskiego i 80 kilometrów od stolicy regionu, czyli Florencji.

Czytaj więcej  
Tym razem Bracciano

Bracciano to niewielkie miasteczko leżące nad jeziorem o tej samej nazwie, w odległości ok. 40 km na północ od Rzymu. Tu znajdziesz piękną naturę, malownicze zabytki i plaże wokół jeziora.

Czytaj więcej  
Niedzielny wypad do Viterbo

Miasto leży ok. 80 kilometrów na północ od Rzymu. Zostało założone w czasach Etrusków, a Rzymianie zdobyli je w 310 r. p.n.e. Największy rozkwit Viterbo przeżywało w XIII w., kiedy było siedzibą kurii papieskiej. W późniejszych wiekach Viterbo stopniowo traciło na znaczeniu. Być może, dzięki utracie znaczenia, miastu udało się zachować swój unikalny, średniowieczny charakter.

Czytaj więcej