10 Feb
Zmarł włoski książę Wiktor Emanuel z dynastii Sabaudzkiej

W wieku 86 lat zmarł Vittorio Emanuele di Savoia. Był synem ostatniego króla Włoch Humberta II z dynastii Sabaudzkiej. O śmierci mężczyzny poinformowała jego rodzina.  

Vittorio Emanuele di Savoia urodził się w Neapolu w 1937 roku. Jego ojcem był Humbert II, czyli ostatni król Włoch. Po zaledwie 33 dniach panowania oddał władzę. Wszystko stało się po wynikach referendum, w których Włosi opowiedzieli się za wprowadzeniem republiki. Upokorzony Humbert II abdykował wraz z rodziną do Genewy. Zmarł w 1983 roku.

Emanuele di Savoia był też nazywany Wiktorem Emanuelem IV. Przebywał na wygnaniu do 2002 roku. Dopiero wtedy z konstytucji wykreślono zapis o zakazie powrotu męskich potomków rodziny di Savoia do Italii. W 2007 roku, wraz ze swoim synem starali się o odszkodowanie od państwa włoskiego. Miało opiewać na aż 260 mln euro i być przyznane tytułem strat finansowych i krzywd moralnych, a także zwrotu nieruchomości. Wniosek został odrzucony przez ówcześnie rządzących.

Pogrzeb Wiktora Emanuela Sabaudzkiego, syna ostatniego króla Włoch, który zmarł w sobotę 3 lutego, odbędzie się 10 lutego w bazylice Superga, niedaleko Turynu.

Bazylika Superga została zbudowana na początku XVIII wieku na polecenie księcia Sabaudii Wiktora Amadeusza II, aby podziękować Dziewicy Maryi za pokonanie armii francuskiej Ludwika XIV w Turynie w 1706 roku podczas wojny o sukcesję w Hiszpanii. W tej bazylice pochowana jest większość członków rodziny Sabaudzkiej.