21 Mar
Zatybrze (Trastevere), czyli najpiękniejsza część Rzymu.

To tu zaczniemy nasz spacer po jednej z moich ulubionych dzielnic Wiecznego Miasta....

Starożytna dzielnica Rzymu, znienawidzona i spalona przez szalonego Nerona,  miejsce zamieszkane w przeszłości przez biedotę i cudzoziemców, obecnie zaś trochę mekka artystów, trochę świat, w który zaczynają zapuszczać się turyści. Zatybrze można zwiedzić, ale Zatybrze można też poczuć i posmakować.  

Zanim pójdziemy dalej, koniecznie siadamy na PIZZĘ! 

Zapraszam do mojej ulubionej restauracji Rzymie Carlo Menta. Nie chcę popadać w skrajności i powiedzieć, że poza Capriciosą , nic może dla mnie już nie istnieć, ale tą, którą zjadłem na Trastevere, zapamiętam już na zawsze. Chrupiące ciasto, szynka, jajko i kilka listków bazylii. Niebo w gębie! Ilekroć jestem w Rzymie to wracam tutaj, przyprowadzam znajomych. Polecam również pyszne  tagliolini allo scolio, tiramisu, lasagne bolognese...

Na Zatybrzu czas płynie inaczej…..

Wąskie uliczki skąpane w słońcu, stare kamieniczki obrośnięte bluszczem, dźwięki muzyki, wino, aromat pasty i rozwieszane nad głową pranie .

Santa Maria in Trastevere

Warto zobaczyć również serce Trastevere – Bazylikę Santa Maria in Trastevere znajdującą się na placu o tej samej nazwie. Pierwszy budynek wzniesiony został tutaj w III wieku a dzisiejszych kształtów świątynia nabrała w XII wieku po renowacji. Według wielu źródeł jest ona pierwszym obiektem chrześcijańskim w Rzymie. W środku kościoła znajduje się przepiękny strop kasetonowy oraz mozaiki. 

Wieczne miasto dzieli się na tzw. rione (jest ich w Rzymie 22). Jest to tradycyjna jednostka administracyjna w tym mieście. Jedną z nich jest właśnie, leżące na prawym brzegu Tybru, Zatybrze.

Ciężko jest wybrać ulubione miejsce w Rzymie, zresztą za każdym razem odkrywam jakieś nowe  do niektórych wciąż wracam i pewnie ktoś mógłby pomyśleć, że to nuda, ale zawsze jest jakoś inaczej. Zatybrze jednak obecnie jest moim numerem jeden! 

Co warto zobaczyć?

Na placu San Cosimato można zrobić zakupy owocowo-warzywne, w Ospedale Nuovo Regina Margherita zachwycić się można XI-wiecznymi freskami. 

Najbardziej jednak polecam zwiedzać na czuja. Bez mapy. Sam tak często robię. 

Punkt widokowy Gianicolo i park, z którego łatwo dojść z Trastevere. Niesamowity widok na całe Wieczne Miasto. Stąd możesz zobaczyć w zasadzie każdy zabytek. Z jednej strony Piazza Venezia, Pantheon, z drugiej na wyciągnięcie ręki Bazylika Św. Piotra. Świetny park, gdzie znajdziesz wytchnienie w gorętszy dzień, napijesz się kawy i nacieszysz oczy panoramą Rzymu. Podejście niektórym sprawia trudność, ale naprawdę warto!

Kończę spacer po Trastevere, który na pewno nie będzie moim ostatnim tutaj. Zwiedzanie Zatybrza nie powinno zająć Wam dłużej niż kilka godzin. Warto jednak mieć tę dzielnicę Rzymu na swojej liście . Do zobaczenia... Ciao!