22 Apr
Wielkanoc w Rzymie i Watykanie – praktyczny poradnik

Na wszystkie uroczystości, którym przewodniczy papież za wyjątkiem Drogi Krzyżowej w Koloseum wymagane są bilety wstępu. Są one bezpłatne. Rezerwujemy je w Biurze Prefektury Papieskiej.

 W centrum Rzymu mieści się również kościół polski pod wezwaniem św. Stanislawa – przy Via delle Botteghe Oscure, 15, niedaleko Piazza Venezia. Tam można uczestniczyć w nabożeństwach w języku polskim. W Wielką Sobotę zgodnie z polską tradycją odbywa się święcenie pokarmów. Kościół pośredniczy także w rezerwacji wejściówek na msze papieskie.

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył  kardynał Konrad Krajewski-Jałmużnik papieża Franciszka.  

W Wielki Czwartek ma miejsce w liturgii ten gest obmycia nóg. Jest to gest niesamowity, kiedy Jezus się uniża, kiedy tym gestem chce powiedzieć, jak bardzo wszystkich kocha. Gest miłości, logika daru z siebie. On ofiarowuje siebie i zaprasza do służenia drugiemu człowiekowi – podkreślił kard. Krajewski. Apostołowie nie za bardzo rozumieli ten gest, a On mówi im, że dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili...

Wielki Piątek 29 marca, o godzinie 17:00 Ojciec Święty Franciszek przewodniczył w Bazylice Watykańskiej uroczystościom Męki Pańskiej. Podczas Liturgii Słowa odczytano opis Męki Pańskiej według św. Jana; następnie homilie głosił Kaznodzieja Domu Papieskiego, kardynał Raniero Cantalamessa.


Wielki Piątek, Męki Pańskiej, Droga Krzyżowa w Koloseum

Venerdì Santo, Passione Del Signore, Via Crucis

W życiu potrzebuję tylko umiejętności kochania. Upadnę, ale dzięki miłości będę mógł się podnieść i iść naprzód - pisze papież Franciszek w rozważaniach tegorocznej Drogi Krzyżowej, która odbyła się dziś wieczorem w rzymskim Koloseum.

Wigilia Paschalna Wielkiej Nocy  w Bazylice watykańskiej

"Siostro, bracie, niech w tę świętą noc twoje serce wybuchnie radością! Razem wyśpiewujmy zmartwychwstanie Jezusa” – wezwał papież  Franciszek podczas Liturgii Wigilii Paschalnej Wielkiej Nocy w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież w homilii przestrzegł przed zamykaniem się „w pancernych murach egoizmu i obojętności, które niweczą trud budowania bardziej sprawiedliwych miast i społeczeństw, na miarę człowieka; we wszystkich tęsknotach za pokojem, rozbitych przez okrucieństwo nienawiści i brutalność wojny."

Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego na Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Plac udekorowany jest kwiatami z Holandii, zgodnie z tradycją sięgającą ćwierćwiiecza. 


Wszystkie te święte obchody Wielkiego Tygodnia bardzo niewiele interesują Rzymian i mieszkańców Wiecznego Miasta. Są one zdecydowanie wielką atrakcją turystyczną oraz religijnym przeżyciem dla osób wierzących. Rzymianie przygotowują się do Wielkanocy raczej obmyślając menu oraz planując wyjazdy.

Aby zrozumieć podejście Włochów do samej Wielkanocy, wystarczy poznać jedno włoskie przysłowie: „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, czyli Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc z kim chcesz. Dla wielu osób w Polsce spędzenie Wielkanocy poza domem jest wręcz niewyobrażalne. Rzymianie zaś, i ogólnie Włosi, nie mają z tym problemu, Wielkanoc spędzają więc tam, gdzie chcą i z kim chcą.

 W Rzymie Niedziela Wielkanocna to raczej wielkie święto, ale nie tak istotne, żeby pozamykać wszystko. Mnóstwo sklepów, barów i restauracji jest otwartych, ale żeby dobrze zjeść obiad w Wielkanoc raczej należy zarezerwować stolik. Może się okazać, że przyjdziemy do restauracji, która jest otwarta, ale ma tylko i wyłącznie gości z rezerwacjami. 

Wielu Rzymian spędza Wielkanoc z rodziną. Śniadanie jest raczej zwykłym posiłkiem wręcz codziennym, czyli tradycyjny rogalik i cappuccino. Zamiast rogalika może być na przykład kawałek colomby. Jest to wielkanocny wypiek, który możemy kupić w każdym sklepie, barze, czy cukierni już zaraz po Walentynkach. 

Ważnym posiłkiem jest wielkanocny obiad, czyli pranzo, na który schodzi się lub zjeżdża cała rodzina. Na pierwsze danie pojawia się często lasagna, cappelletti lub ravioli w rosole (cappelletti in brodo). Na drugie danie tradycyjnie podaje się jagnięcinę, czyli abbacchio. Symbolizuje ona baranka złożonego w ofierze. 

W Rzymie łączą się tradycje wielkanocne ze wszystkich części Włoch. Dorośli zajadają się takimi przysmakami jak na przykład corallina, czyli rodzajem salami, coratella, czyli jagnięcymi podrobami smażonymi z karczochami, torta pasqualina, czyli ciastem francuskim nadziewanym szpinakiem albo karczochami, albo wielkanocna pizza al formaggio z serem na słono. 

Na deser króluje colomba pasquale, czyli ciasto drożdżowe w formie gołębicy. Jest ona symbolem Wielkanocy we Włoszech, zarówno alegorycznie, jak i kulinarnie. Colomba pojawia się w wielu sklepach, barach i cukierniach w przeróżnych formach i opcjach. Są colomby polane ciemną, mleczną lub białą czekoladą, z kremem czekoladowym, pistacjowym lub cytrynowym z przepyszną, aromatyzowaną skórką pomarańczy, z adwokatem oraz innymi smakołykami. Największym producentem colomby jest Motta, który był pomysłodawcą tego wielkanocnego wypieku. 

Jaja są prezentem przeważnie dla dzieci, dlatego w ich środku można znaleźć różnego rodzaju zabawki czy figurki. Obecnie przygotowywane są także jaja dla dorosłych zawierające na przykład kolczyki Swarovskiego w środku. Włosi nie tylko kupują czekoladowe jaja na prezenty, ale również ozdabiają nimi domy. Nie może ich zabraknąć na wielkanocnym stole. 

Poniedziałek Wielkanocny czyli Pasquetta (Mała Wielkanoc) jest dla Rzymian okazją żeby wyjść z domu. Spędzają oni czas z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu, jeśli tylko pozwala na to pogoda. Od rana wszyscy pakują jedzenie i wyjeżdżają za miasto albo do pobliskich parków na piknik. Ulubionym miejscem piknikowym Rzymian jest Villa Pamphilij, park Borghese oraz park villi Torlonia. 

Kiedy będziecie planować wyjazd do Rzymu na czas Świąt Wielkanocy pamiętajcie o tym, żeby zarezerwować miejsce do spania, zwiedzanie z przewodnikiem oraz bilety do najważniejszych atrakcji dużo wcześniej.