27 May
Rzym z dziećmi, Rzym rodzinnie

Rzym to miasto pełne historycznych zabytków: starożytnych ruin, barokowych kościołów, muzeów z najcenniejszymi na świecie zbiorami… Na pierwszy rzut oka nie jest to idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi, które przecież będą się nudzić…
Rzym oferuje całe mnóstwo atrakcji dla dzieci, dzięki którym najmłodsi zapamiętają wizytę jako jedne z ciekawszych doświadczeń!

Wyjazd do Rzymu z dziećmi wymaga pewnego przygotowania, ale nie jest to tak straszne przedsięwzięcie, jak się wydaje. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach.
Wiele z tych rzeczy dotyczy tak samo dorosłych. Aby komfortowo zwiedzać Rzym, musisz dostosować odzież do pogody. W miesiącach letnich dobrze jest też mieć nakrycie głowy chroniące przed ostrym słońcem.
Prawdopodobnie skorzystacie z komunikacji miejskiej, przede wszystkim metra. Dzieci do ukończenia 10 roku życia podróżują za darmo (pociągami do 4 roku życia). Starsze obowiązują te same bilety co dorosłych.
Przy małych brzdącach proponuję przyjechać z wózkiem typu spacerówka, bo na pewno się przyda po mieście czy w parku. Natomiast dla starszych dzieci, po prostu wygodne obuwie i czapeczka z daszkiem oraz krem z filtrem ( zwłaszcza jeśli planujemy naszą wycieczkę w okresie wiosenno- letnim).Pomimo iż stolica Włoch jest chaotycznym, bardzo ruchliwym miastem można znaleźć wiele ciekawych atrakcji pod kątem dzieci ale trzeba to dobrze zaplanować i czasem dostosować nasze oczekiwania do możliwości/tempa naszych pociech! Warto robić też tzw. przerywniki w postaci lodów lub np. zakończyć dzień pyszną pizza.

RZYMSKIE ZOO

Nasz dzień przy pięknej słonecznej pogodzie (a takiej od marca juz nie brakuje!!!) rozpoczęłabym od wizyty w rzymskim Zoo, czyli BIOPARCO. Jest to fajne miejsce dla maluchów ale i dla starszych dzieci. Można spędzić tam 2-3 godziny ale i cały dzień, oglądając karmienie japońskich małp makaków, robiąc przerywnik na lody/kawę a nawet mały piknik       (tzw. pranzo al sacco). W rzymskim Bioparco nie zobaczymy misiów polarnych ale niedźwiedzie brunatne czy drapieżne aligatory i inne niebezpieczne gady, dzikie koty, tapiry,strusie oraz flamingi i żółwie z całego świata.

To doskonałe miejsce dla dzieci i całej rodziny, możemy w ten sposób poszerzyć naszą wiedzę o zwierzętach, ucząc nasze pociechy jak im pomagać i wspierać ochronę zagrożonych gatunków. Całe zoo obejmuje aż 18 hektarów powierzchni i znajduje się w sercu Villi Borghese – jednego z trzech najwiekszych parków rzymskich. Dlatego po wycieczce w Zoo zachęcam do dalszego spaceru np wypożyczając rikszę! 

VILLA BORGHESE

To jeden z moich ulubionych parków, nie tylko romantyczny ale właśnie wskazany wyjątkowo dla rodzin, których nie brakuje w niedzielne popołudnie. Przy słonecznej pogodzie można pojeździć na rowerze, rikszy wypożyczając łódkę- gondolę na jeziorku a nawet jeżdżąc segway-em, zatrzymując się na Pincio żeby podziwiać panoramę Rzymu znad placu del Popolo. Jeśli się trafi na odpowiedni moment to właśnie tu na Pincio zimą jest organizowana degustacja czekolady a latem degustacja włoskich lodów! mniam, mniam, pychota!!!Dla szczęściarzy jest okazja lotu balonem nad Rzymem!

Przyjeżdżając natomiast z młodzieżą możnaby pokusić się o zwiedzenie samej Galerii Borghese z bogatą kolekcją obrazów ( w tym samego Caravaggia) i rzeźb. Trzeba to jednak dobrze zaplanować i koniecznie zarezerwować bilety wstępu!

Inną już zupełnie propozycją dla dzieci jest plac zabaw, albo teatrzyk kukiełkowy San Carlino. Wszystko mieści się na terenie Villi czyli parku, gdize dawniej mieszkała rzymska arystokracja- rodzina Borghese.

Dodatkową atrakcją dla dzieci od 0-11 lat jest tzw. Muzeum Explora. 

“MUSEO DEI BAMBINI DI ROMA”

“Museo dei bambini di Roma”- Explora znajduje się poniżej Villa Borghese, więc wystarczy tylko zejść schodkami do Piazza del Popolo i przy via Flaminia będziemy na miejscu. Dla maluszków raczkujących jest specjalna przestrzeń sensoryczna stworzona tylko pod ich potrzeby. Natomiast dla starszych dzieci muzeum jest podzielona na laboratoria w których pod kierunkiem przewodnika- pracownika muzeum, dzieci mogą odkrywać i eksperymentować np z wodą ale również staną się małymi inżynierami!Gwarantuję świetną zabawę, która kształtuje samodzielność u dzieci oraz pogłębia ich ciekawość do świata nauki. Nasz pobyt w Explorze to 1h i 45 min. Na zakończenie można zatrzymać się na kawę!

Pod koniec dnia np. o zachodzie słońca nasz spacer możemy uprzyjemnić specjalnym rejsem statkiem po Tybrze! Trzeba dojść kawałeczek do stacji początkowej na wysokości Zamku Anioła, skąd odpływa statek a przekonamy się że Rzym wieczorową porą, przepięknie podświetlony i zupełnie z innej perspektywy ma swój urok! 

MUZEUM LEONARDA DA VINCI

Jedną z  rzymskich atrakcji zwłaszcza dla 6-8 latków ale też ciut starszych jest zapoznanie się z wynalazkami Wielkiego Mistrza epoki renesansu. I choć Leonardo ma niewiele wspólnego z "wiecznym miastem" to na podstawie jego sekretnych notatek zostały stworzone unikatowe prototypy maszyn wojennych oraz paralotni, helikopteru, roweru a nawet samochodu! Większość eksponatów możemy dotknąć a nawet sprawdzić sami jak działają! To ciekawe doświadczenie dla młodych podróżników, którzy mają również okazję  zapoznać się z lekcją fizyki oraz taktyk wojennych w praktyce. 

W Rzymie są trzy muzea Leonarda: jedno znajduje się przy via della Conciliazione-niedaleko placu św. Piotra, drugie w Palazzo della Cancelleria na Polu Marsowym i trzecie przy Piazza del Popolo. 

KOLOSEUM Z DZIEĆMI

Najlepszą lekcją historii dla dzieci jest osobiste wejście do Anfiteatru Flawiuszy i wyobrażenie sobie jak wyglądało życie prawdziwego gladiatora, jak spędzali swój wolny czas Rzymianie i kto decydował o życiu/śmierci jednego z walczących. Spacerujac od areny do loży cesarskiej, pomiędzy trybuną dla ludu a miejscami dla Westalek poznajemy najstarszy stadion i zarazem teatr w starożytnym Cesarstwie.