24 Mar
Park Akweduktów w Rzymie

Buongiorno...

Kolejnym miejscem do którego chcę Was zabrać to Park Akweduktów PARCO DEGLI ACQUEDOTTi . Zapraszam na spacer ;-) 


Kilka kilometrów od granicy antycznego Rzymu   i całkiem niedaleko starożytnej drogi Via Appia, znajdziemy jedną z mniej znanych atrakcji Wiecznego Miasta - Park Akweduktów. 

Akwedukt Klaudiusza (Aqua Claudia)

Masywny i długi nieprzerwany fragment antycznego akweduktu Klaudiusza znajdziemy w południowej części parku. 

Budowa akweduktu rozpoczęła się około 38 roku pod rządami cesarza Kaliguli, a projekt udało się zakończyć w 52 roku, czyli już za rządów cesarza Klaudiusza.

Akwedukt Felice

Ciągnący się przez większą część parku akwedukt Felice nie imponuje aż tak swoją wysokością i rozmiarem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jest to stosunkowo nowa budowla, choć przy jej konstrukcji wykorzystano pozostałości innych antycznych wodociągów - zarówno ich fragmentów podziemnych, jak i naziemnych.

Akwedukt Felice powstał w XVI wieku. Był to pierwszy akwedukt zbudowany od upadku Cesarstwa Rzymskiego w Wiecznym Mieście. Jego końcowy fragment znajduje się niedaleko dworca Termini i łatwo go zlokalizować, ponieważ zbudowano nad nim charakterystyczną fontannę dell'Acqua Felice, która wyróżnia się rzeźbą stojącego Mojżesza.

Via Latina

Na terenie parku, naprzeciwko akweduktu Klaudiusza, odkopano fragment rzymskiej trasy Via Latina. Via Latina w czasach rzymskich była ważną trasą o długości ponad 200 kilometrów, która prowadziła na południe w kierunku Kampanii.

Dojazd oraz zwiedzanie

Park nie jest duży i spokojnie możemy przejść go pieszo. Niestety, oprócz akweduktów, które łatwo wypatrzyć, pozostałe zabytki nie są ani dobrze oznaczone, ani w żaden sposób opisane. 

Do Parku Akweduktów najłatwiej dojechać metrem linii czerwonej. Wysiąść możemy na jednej z trzech stacji: Lucio Sestio, Giulio Agricola lub Subaugusta. Stacja Subaugusta znajduje się najbliżej akweduktu Klaudiusza. Od stacji metra do wejścia do parku będziemy mieć do przejścia jeszcze około 10 minut.

Zachęcam wybrać się w tygodniu. Jest na pewno mniej ludzi. Rzymianie lubią niedzielne popołudnia spędzać poza domem i można ich tam spotkać urządzających pikniki. 

Do następnego..Ciao!