24 Mar
O WIERZE I KULTURZE – KAWAŁEK POLSKI W  RZYMIE

„Świat bez sztuki naraża się na to,
że będzie światem zamkniętym na miłość”.
Jan Paweł II.

Zabieram Was na kolejny spacer. Tym razem do nie wielkiego kościoła na  zakręcie przy Via Appia Antica to mały kościół Quo Vadis Domine. Prawdziwe wezwanie brzmi: kościół S. Maria in Palmis.

XVII-wieczny kościół znajduje się przy Via Appia Antica, a zbudowany został w miejscu małej kaplicy z XI wieku. Wzniesiono ją w miejscu, w którym według apokryficznych Dziejów Piotra apostoł uciekający z Rzymu przed prześladowaniami Nerona dostrzegł Jezusa. Piotr zapytał Jezusa: „Quo vadis, Domine?” (dokąd idziesz, Panie?). „Do Rzymu, by dać się ponownie ukrzyżować” - usłyszał. Według tradycji te słowa skłoniły Piotra do powrotu do Rzymu, gdzie zaczęło się jego męczeństwo.Historia  ta wywarł ponoć duże wrażenie na Sienkiewiczu i natchnęła do napisania powieści o pierwszych chrześcijanach „Quo vadis”, za którą został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1905 roku.

W kościele znajduje się popiersie Henryka Sienkiewicza. Gdy pisarz mieszkał w Wiecznym Mieście w 1893 roku, miejsce to pokazał mu malarz Henryk Siemiradzki.

Chciałbym Wam jeszcze pokazać dwa miejsca związane z Henrykiem Sienkiewiczem w Rzymie. 

Na ścianie Hotelu d’Inghilterra (Hotel Angielski) zupełnie przypadkiem zobaczyłem tablicę upamiętniającą pobyt Henryka Sienkiewicza w Rzymie w 1893 roku, ufundowaną przez rzymską Polonię w 50 rocznicę śmierci pisarza.

Kolejnym miejscem to jest najstarsza kawiarnia w Wiecznym Mieście, otwarta w 1760 roku przy via Condotti nieopodal Placu Hiszpańskiego, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie była miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy.

To  miejsce bliskie Polakom. Przychodzili tam: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy. W 2006 roku zawieszono tam zdjęcie Czesława Miłosza.

Warto wejść do historycznego lokalu i obejrzeć historyczne, udekorowane sale. W słynnej na całym świecie kawiarni, watro się napić pysznego cappuccino , są też tu doskonałe ciasta i desery. 

Mam nadzieję, że choć trochę zainspirowałem, żeby zobaczyć te miejsca....

Do zobaczenia...Ciao!