06 Jan
La Festa dell'Epifania

Dzieci oczekują na przybycie Befany (La Befana), która jest zgorzkniałą, zgrzybiałą wiedźmą – bezzębną, z haczykowatym nosem i rozwianym włosem, nieodmiennie ubraną w łachmany. Przynosi ona dzieciom słodycze oraz prezenty z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jej imię jest brzmieniowo podobne do “Epifanii”, a więc Święta Objawienia.

Zgodnie z legendą, podczas swojej podróży do Betlejem Trzej Królowie spotkali Befanę, którą zapytali, gdzie może znajdować się Dzieciątko Jezus, wskazując na znaki na niebie. Ta nie potrafiła pomóc, ale zaproponowała gościnę, uchodziła bowiem  za najlepszą gospodynię w okolicy (do dziś ponoć przy okazji zostawiania prezentów, zamiata również podłogę), a jej dom za najwygodniejszy. Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa i zaprosili do przyłączenia się, ta jednak odmówiła, wymawiając się licznymi obowiązkami domowymi. Szybko tego pożałowała i chcąc naprawić swój błąd, wybrała się za nimi w drogę, jednak nie znalazła już ani Trzech Króli, ani Dzieciątka. I tak błąka się do dziś, zostawiając 6 stycznia prezenty w każdym domu, w którym jest dziecko, na wypadek gdyby był nim Jezus.

Dzieci, które chcą otrzymać rankiem 6 stycznia prezent, zostawiają Befanie przed pójściem spać owoce lub wino i szykują prezentowe skarpety. Nieszczęśnicy zamiast podarunku mogą znaleźć w nich węgiel lub popiół (albo słodycze w tym kolorze stanowiące aluzję do zachowania dziecka), a także cebulę lub czosnek.

Z okazji 6 stycznia wypieka się (podobnie jak i na Boże Narodzenie) drożdżową babkę Panettone w kształcie kopuły, z bakaliami oraz kandyzowanymi owocami.

Pochód Trzech Króli na Via Conciliazione i Piazza San Pietro.

Nie oznacza to jednak, że katolicy stracili zupełnie z oczu święto Objawienia i że nie próbują nadal łączyć zabawę z religijnym przesłaniem. W Rzymie, w 1985 roku zrodziła się tradycja malowniczego korowodu Befany i Trzech Króli, która przechodzi przez prowadzącą do Watykanu Via Conciliazione i kończy się śpiewami i modltwą przed Stajenką Jezusa na placu św. Piotra. Każdego roku inny region lub miasto Italii jest organizatorem tej manifestacji. Jest to okazja do prezentacji lokalnych strojów, tradycji religijnych i historycznych, orkiestr i zespołów 

Początek pochodu przy Zamku św. Anioła o godz. 10.00; o 12.00 modlitwa „Anioł Pański” z udziałem papieża na placu przed bazyliką Piotrową.