03 Jan
Filmowe oblicza Wiecznego Miasta…

Rzym jest znany jako Wieczne Miasto. Stanowi znakomitą scenerię do wszelkiego typu produkcji filmowych. Od wieków inspirował artystów różnych dziedzin. To włoskie miasto znakomicie komponuje się z romansami, filmami przygodowymi oraz historycznymi.                      

Rzymskie Wakacje. Vacanze Romane (1953) 

Prawdziwy klasyk czarno-białego kina. Dzięki niezapomnianej roli Audrey Hepburn jako księżniczki Ann, która ucieka przed obowiązkami, aby udać się w podróż po Europie i zobaczyć, jak żyją „zwykli ludzie”. W Rzymie spotyka amerykańskiego dziennikarza (Gregory Peck) i razem spędzają romantyczny czas w Wiecznym Mieście. Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Koloseum, Piazza del Popolo i Piazza Venezia to tylko niektóre miejsca, które razem odwiedzają. Często wracam do tego filmu. A u mnie w domu wisi plakat przywieziony z Rzymu przedstawiający jedną ze scen. Co widać na zdjęciu 😉

Rodzina Borgiów – serial stworzony przez Neila Jordana 

Kolejny film, a właściwie serial zaprasza nas do  renesansowego Rzymu w wersji “seks, władza i rock&roll”. Ten serial warto zobaczyć choćby dla genialnego Jeremiego Ironsa w roli Aleksandra VI. Aktor dokonuje bowiem rzeczy niezwykłej: jego papież, znany z lekcji historii lubieżnik i morderca, zyskuje nowy wymiar jako swojski, ciepły family man. Tak mnie ten serial wciągnął, że pewnego razu w Rzymie postawiłem znaleźć grób papieża Aleksandra VI. Zachęcam do zajrzenia do kościoła Santa Maria in Monserato ( narodowy kościół Katalończyków i Aragończyków) przy via di Monserato 😉

Słodkie życie. La Dolce Vita  (1960) 

Marcello jest dziennikarzem prasowym. Prowadzi rubrykę plotek. Jest także playboyem, który ekscentrycznym zachowaniem doprowadza swoją dziewczynę do szaleństwa. Ale prawdziwym bohaterem tego filmu jest Rzym i jego mieszkańcy. Odpychająca i zarazem fascynująca społeczność zaludniająca nocą ulice miasta. "Słodkie życie" to film składający się z wielu wątków dających niezwykły i głęboki portret psychologiczny mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju metropolii.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego (1964) 

Akcja rozpoczyna się w 180 r. n.e. Sędziwy Marek Aureliusz prowadzi rzymskie legiony przeciwko plemionom germańskim. 17 lat wojen nadszarpnęło jego zdrowie i siły. Cesarz zwierza się córce Lucylli oraz adoptowanemu synowi, Liwiuszowi, komu przypadnie sukcesja. Jego zdaniem, Kommodus, syn Marka, nie nadaje się do sprawowania tak odpowiedzialnej funkcji, wyznacza więc Liwiusza na swego następcę. Niestety, świadkiem rozmowy jest zausznik cesarskiego syna, Kleander. Wkrótce Aureliusz ginie z jego ręki. Kommodus ogłasza się cesarzem.

Gladiator (2000)

Bardzo często wracam do tego filmu. Piękna jest tez muzyka. Pokazana potęga Rzymu. Rzymski generał Maximus, skazany na śmierć przez pretendenta do tronu imperium, cudem uchodzi z życiem z zastawionej na niego pułapki. Pojmany przez handlarza niewolników, poddany morderczemu treningowi, zostaje gladiatorem. Dzięki swym niezwykłym umiejętnościom powraca do Rzymu, na arenę Koloseum, gdzie szybko zyskuje szansę na zemstę.

Zakochani w Rzymie (2012) 

Komedia, która przedstawia jak w kalejdoskopie historie kilku osób rozgrywające się w jednym z najbardziej urokliwych miast na świecie. Poznajemy kolejno: znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość; przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście; młodą parę z prowincji, która zostaje uwikłana w splot romantycznych zdarzeń oraz amerykańskiego reżysera operowego, który odkrywa niezwykły talent u włoskiego przedsiębiorcy pogrzebowego. "Zakochani w Rzymie" Woody’ego Allena to film o ludziach, którzy przeżywają w Rzymie – mieście romansów i komedii – przygody, które odmienią ich życie na zawsze.  Bardzo polecam, świetna obsada.

Pewnego Razu w Rzymie (2010) Pewna pani kustosz z Nowego Jorku jest rozczarowana ciągłymi nieudanymi związkami. Dziewczyna postanawia wybrać się na wycieczkę do Rzymu. Jako pamiątka z wakacji zabiera kilka monet ze słynnej fontanny miłości. Po powrocie okazuje się, że nie za bardzo potrafi poradzić sobie z nagłym nadmiarem zakochanych w niej konkurentów czekających u jej drzwi…


I tak dotarliśmy na sam koniec moich propozycji filmowych o Wiecznym Mieście. Mam nadzieję, że fani Włoch i Wiecznego Miasta znajdą tu coś dla siebie.