23 Apr
20 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Rzymu ;-)

Rzym jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. Z tego powodu dobrze jest wcześniej przygotować się do wizyty. O niektórych różnicach kulturowych warto będzie wiedzieć wcześniej. A więc zaczynajmy! 

1. Nie przyjmuj prezentów od nieznajomych na ulicy. Nie jest niczym niezwykłym, że na ulicach Rzymu podchodzą do Ciebie obcy ludzie. Jeśli jednak zaoferują Wam różę lub mały drobiazg - nie bierzcie go. Oczekują, że zapłacicie za tę małą pamiątkę. Chociaż może to wyglądać na miły gest, jest to ich sposób na zarabianie pieniędzy. 

2. Uważaj na kieszonkowców. Wiele osób przed wyjazdem do Rzymu będzie ostrzegać przed kieszonkowcami. I nie są oni w błędzie! Zawsze powinieneś trzymać swój portfel i torebkę bezpiecznie i blisko siebie. Rzym jest dużym, ruchliwym miastem, więc nie jest niczym niezwykłym, że takie przestępstwa mogą się zdarzyć. Dlatego powinieneś upewnić się, że jesteś bezpieczny podczas zwiedzania Rzymu. 

3. Tylko wypowiedz życzenie przy Fontana di Trevi. Miasto Rzym jest pełne pięknych fontann, a ty będziesz chciał zrobić rybę, wrzucając monetę do jednej z nich. Ale Rzymianie powiedzą Ci, że jedyną życzącą fontanną w Rzymie jest Fontana di Trevi. Miejscowi wiedzą, że jedyne życzenie, które się liczy, to to wypowiedziane w Fontana di Trevi. 

4. Przestrzegaj zasad ubioru podczas zwiedzania kościołów. Powinieneś wziąć pod uwagę, że podczas swoich rzymskich wakacji będziesz odwiedzał wiele instytucji sakralnych. Wszystkie rzymskie kościoły mają swój dress code, którego należy przestrzegać przed wejściem do budynku. Oznacza to, że szorty i tank topy nie wchodzą w grę. Upewnij się, że spakujesz coś do zakrycia przed wyjazdem do Rzymu. Bardzo przydatny jest szalik, który można założyć na siebie. 

5.Korzystaj z darmowych widoków. Zwiedzanie ciekawych miejsc historycznych w Rzymie nie oznacza, że powinieneś wydać dużą część swojego budżetu na bilety na zwiedzanie. Rzym oferuje wiele otwartych zabytków do odwiedzenia. Niektóre z nich to Villa Farnesina, Galleria Spada, Santa Prassede, Santa Pudenziana i Palazzo Barberini. Inną istotną rzeczą, którą należy wiedzieć przed wizytą w Roe jest to, że muzea oferują darmowe wejścia w każdą pierwszą niedzielę każdego miesiąca. 

6. Lotnisko w Rzymie jest oddalone od centrum miasta. Lotnisko w Rzymie jest oddalone od centrum miasta o 30 km. Warto wcześniej zorganizować sobie transport z lotniska do miejsca zakwaterowania w Rzymie.  

7. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki z wodą. Woda w Rzymie jest czysta i nadaje się do picia. Jedną z najważniejszych rad podczas wizyty w Rzymie jest posiadanie zawsze pod ręką butelki na wodę wielokrotnego użytku. Woda kupowana w sklepie może być dość droga, więc jeśli musisz kupić wodę, radzimy kupić duże litrowe butelki w sklepie. Małe butelki z wodą sprzedawane turystom mogą wybić do 2 €. 

8. Zapłacisz za obsługę stołów w restauracjach. W wielu europejskich miastach jest tak, że serwis stołowy w restauracjach jest wliczony w rachunek za obiad. Serwis stołowy w Rzymie waha się od 10 do 20%. Nie zdziwcie się więc, jeśli rachunek będzie nieco wyższy niż łączna cena Waszych posiłków. 

Napiwki są opcjonalne, ale doceniane. Jeśli chodzi o kulturę restauracyjną w Rzymie - dawanie napiwku kelnerowi nie jest obowiązkowe. Jednak większość miejscowych powie Ci, że zwyczajem jest zaokrąglanie rachunku w górę podczas płacenia za posiłek.  

9. Starannie wybierz swoje miejsce zakwaterowania. Sugeruje, abyś zrobił rozeznanie w kwestii zakwaterowania przed wyjazdem do Rzymu. Chociaż pobyt poza historycznym centrum miasta może być tańszy na pierwszy rzut oka, ważne jest, aby spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Oznacza to wzięcie pod uwagę, ile wydasz na transport na wycieczki i zwiedzanie. Trzeba mieć świadomość, że Rzym jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Europie i może brakować w nim miejsc noclegowych. Z tego powodu pamiętaj, aby szukać i rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem. 

  

10. Toalety publiczne nie są bezpłatne. Powszechne jest płacenie za korzystanie z publicznych toalet w Europie, a Rzym nie jest wyjątkiem. Aby skorzystać z publicznej toalety w Rzymie, będziesz musiał zapłacić 2€. 

11. W miarę możliwości unikaj jazdy po Rzymie. Rzym ma doskonały system transportu publicznego, więc wypożyczenie samochodu nie jest koniecznością. Radzilibyśmy Wam w miarę możliwości unikać jazdy po ulicach Rzymu. To duże miasto, którego ulic nie znasz tak dobrze, więc oszczędź sobie tego stresu podczas wakacji. 

12. Nauka podstaw języka włoskiego bardzo się przyda:

Dobrze jest nauczyć się przynajmniej podstawowych powitań podczas wizyty w nowym mieście. Poznanie kilku włoskich zwrotów przed wyjazdem do Rzymu niewątpliwie będzie przydatne. Można zacząć od:

  • Buon Giorno = Dzień dobry/dzień dobry
  • Buona sera = Dobry wieczór
  • Ciao = Witaj/żegnaj
  • Arrivederci = Do widzenia
  • Grazie = Dziękuję
  • Parla Inglese? = Czy mówisz po angielsku

13. Kawa na stojąco przy barze. Kiedy jesteś w Rzymie, rób to, co robią Rzymianie. Jeśli chcesz cieszyć się espresso po rzymsku, powinieneś wypić je przy barze - na stojąco. Włosi nazywają to sul banco

14. Będziesz jadł kolację później niż jesteś przyzwyczajony. Jeśli wejdziesz do restauracji o 18:00 i nie będzie tam nikogo, nie bądź zaskoczony. Kolacja w Rzymie jest podawana nieco później niż możesz być przyzwyczajony. Rzymski czas na kolację to zazwyczaj od 20:30 do 21:00. Jest to coś, o czym należy pamiętać podczas dokonywania rezerwacji kolacji. 

15. Mieć pod ręką dane dotyczące zakwaterowania. Zachowaj w telefonie adres i szczegóły dotyczące Twojego zakwaterowania. Niewielu miejscowych mówi płynnie po angielsku, więc zapytanie o drogę lub wzięcie taksówki będzie łatwiejsze, jeśli będziesz miał potrzebne informacje pod ręką. 

16. Niektóre sklepy będą zamknięte w czasie sjesty. Małe sklepy i butiki w Rzymie pracują zazwyczaj na dwie zmiany. Przerwę robią między godziną 13 a 16. Która znana jest jako czas sjesty, gdzie powinno się odpoczywać po obiedzie. Więc pamiętaj o tym, jeśli chcesz zrobić zakupy w Rzymie. 

17. Miej przy sobie gotówkę. Upewnij się, że zawsze masz przy sobie gotówkę podczas pobytu w Rzymie. Jest wiele małych sklepów i stoisk z pamiątkami, w których z pewnością chciałbyś zrobić zakupy. Ale zazwyczaj przyjmują one tylko gotówkę. Dlatego radzimy, aby zawsze mieć trochę pieniędzy w portfelu, ale pamiętaj, aby nie zabierać dużej sumy pieniędzy podczas zwiedzania Rzymu. 

18. Nie licz na WiFi. Jedną z rzeczy, którą musisz wiedzieć przed wizytą w Rzymie jest to, że nie każda kawiarnia czy restauracja ma WiFi. Ale naszym zdaniem to nie jest taka zła rzecz. Pozwoli Ci to cieszyć się widokiem rzymskich ulic wokół Ciebie. Zaufaj nam, zdjęcia z Instagrama mogą poczekać. 

19. Kup z wyprzedzeniem bilet na największe atrakcje.  Dzięki temu z góry będziesz wiedział, jak się zorganizować - dodatkowo możesz natrafić na lepsze ceny. 

20. Luźne ustalenie planu podróży przed wyjazdem do Rzymu. Posiadanie luźno zorganizowanego planu przyjdzie jako korzystna rzecz do zrobienia przed wyjazdem do Rzymu. Mając zarys swoich działań, możesz upewnić się, że masz wystarczająco dużo czasu na wszystko, co chcesz zobaczyć i zrobić podczas wizyty w Rzymie.