15 Apr
15Apr

Sorrento słynie z produkowanego tutaj likieru limoncello i cytrynowych lodów, a dodatkowy rozgłos zyskało w 2013 r. po premierze komedii romantycznej „Wesele w Sorrento” z Piercem Brosnanem w roli głównej.  

Z lotniska w Neapolu autobusem Alibus dojedź na Piazza Garibaldi (przy dworcu Napoli Centrale). Następnie na charakterystycznych niebieskich tablicach wypatruj napisu „Circumvesuviana”. W ten sposób trafisz na położony tuż obok dworzec Napoli Porta Nolana, z którego odjeżdżają pociągi Circumvesuviana. To klasyczny pociąg podmiejski, który lata świetności ma za sobą i zazwyczaj jest bardzo zatłoczony, ale jego zaletą jest duża liczba połączeń – średnio co pół godziny. Stacja w Sorrento jest trzynastym i jednocześnie ostatnim przystankiem na trasie pociągu. Podróż trwa nieco ponad godzinę.

Po przyjeździe do miasta w oczy na każdym kroku rzucają się cytryny! Przy ulicach rosną drzewa cytrynowe, a w sklepach i barach turyści są kuszeni lokalnymi „cytrynowimi” specjałami. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • limoncello – sprawdź producenta, najlepiej aby był z Sorrento, porównaj kilka butelek i zobacz ile cytryn zużyto na przygotowanie 1 litra likieru – ta informacja jest na etykiecie;
  • delizie al limone – to nasz ulubiony włoski deser, możesz go spróbować głównie w Sorrento, w Neapolu i na Wybrzeżu Amalfitańskim;
  • cytrynowe mydła – praktyczna pamiątka lub prezent (poza tym w przeciwieństwie do limoncello, kostkę mydła można zabrać do samolotu);
  • lokalna ceramika z wzorami cytryn – to świetna i praktyczna pamiątka na lata! Kupiliśmy kiedyś cały zestaw w fabryce ceramiki w pobliskim Vietri sul Mare.


To najpiękniejsze miejsce w Sorrento. Niewielki port dla łodzi rybackich, mała piaszczysta plaża, a wzdłuż plaży najlepsze i najbardziej klimatyczne knajpki w całym mieście.  

Z portu w Sorrento codziennie można popłynąć promem na wyspę Capri. To jedna z najpiękniejszych włoskich wysp, słynąca ze spektakularnych widoków, śródziemnomorskiej przyrody, turkusowego morza, malowniczych plaż i zabytków. Jedną z atrakcji Capri jest Błękitna Grota – jedna z najpiękniejszych groty morskich na świecie. Turyści podziwiają Monte Solaro – najwyższy szczyt na wyspie, na który wyjeżdża się wyciągiem, a także Ogrody Augusta.Bilety na rejs możesz kupić bezpośrednio przed podróżą w porcie albo przez internet na oficjalnych stronach poszczególnych operatorów.