31 Dec
31Dec

Do tego miejsca można przyjechać tylko z trzech powodów: wiary, choroby lub… zwykłej ciekawości. Wiary, bo tutaj jest grób cudotwórcy Padre Pio – jak go dalej z prostotą nazywają Włosi; choroby, bo założony przez ojca Pio szpital „Casa del Sollievo” (Dom Wytchnienia w Cierpieniu) jest jednym z najlepszych ośrodków medycznych Włoch; ciekawości, bo… kto nie jest ciekawy jak to wszystko wygląda? 

Zwiedzanie rozpoczyna się od starego kościoła, znanego jako Chiesa Antica. Tutaj, w bocznym ołtarzu, o. Pio przez cztery dekady odprawiał msze święte. Z tyłu kościoła znajduje się konfesjonał, w którym o. Pio spowiadał.

Eksponowane są relikwie i szaty liturgiczne noszone przez o. Pio. Całą ścianę zajmują półki wypełnione tysiącami listów wysłanych do o. Pio w ciągu jednego tylko roku.


Cela ojca Pio, w której przeżył ostatnie lata swojego życia i gdzie umarł. Celę pozostawiono dokładnie w takim stanie, w jakim znajdowała się w dniu jego śmierci, a wszystkie przedmioty opatrzono podpisami.

Na chórze nad starym kościołem, w którym znajduje się drewniany krucyfiks. Tutaj, 20 września 1918 roku, ojciec Pio otrzymał widoczne stygmaty, które pozostały niezagojone na ciele zakonnika aż do jego śmierci w 1968 roku.

 

W 2008 r. sarkofag ojca Pio został otwarty. Jego ciało uległo częściowemu rozkładowi. Wtedy to jego twarz została zakonserwowana i pokryta silikonową maską. 

Szpital założony przez ojca Pio – Domu ulgi w cierpieniu.

Dojazd z Rzymu
1. Pociągiem ze Stazione Termini w Rzymie do miejscowości Foggia (3h), dalej autobusem linii SITA do San Giovanni Rotondo.
2. Autobusem linii Ferrovie del Gargano z dworca przy Stazione Tiburtina w Rzymie bezpośrednio do San Givanni Rotondo (5h15′,wyjazd z Rzymu o 6.15 i 17.00; wyjazd z San Giovanni Rotondo o 5.40 i 17.20).