19 Feb
19Feb

Tę rezydencję zdecydowanie należy wpisać na listę obiektów wartych odwiedzenia w rejonie Kampanii. To będzie jeden z tych niesamowitych, pełnych przeżyć i niezwykłych doznań spacerów pośród barokowych komnat, gabinetów urządzonych w stylu rokoko, a także angielskich i francuskich ogrodów, zwieńczonych kaskadami, fontannami i rzeźbami. Choć biorąc pod uwagę naprawdę ogromny areał, po ogrodach warto zaplanować wycieczkę np. rowerem albo dorożką, które wygodnie przewiozą nas po królewskich ogrodach angielskich.

Ogromna przestrzeń oraz okiennice sprawiają, że zwiedzanie pałacu w upalny dzień to wielka przyjemność. Wszechobecny chłód daje ukojenie. Ze względu na swoją atrakcyjność, wnętrza pałacowe zostały wykorzystane podczas kręcenia scen  w kilku znanych filmach. W dwóch częściach  Gwiezdnych  wojnach: Mroczne widmo i Atak klonów stały się  królestwem  Naboo.  
W pałacu kręcono również sceny do filmu Anioły i Demony oraz III część Mission Impossible.
Znając choć jeden z tych filmów z łatwością można przywołać w pamięci poszczególne sceny. To zdecydowanie ciekawe uczucie.

Część pałacowych komnat została wykorzystana do prezentacji współczesnej sztuki co również jest warte uwagi. Na terenie pałacu znajduje się kawiarnia oraz toalety. Zwiedzanie ogrodów w różnych stylach  z fontannami i kaskadami wodnymi odbywa się za dodatkową opłatą. Ze względu na rozległy teren proponowany jest przejazd dorożką. W ogrodach upał jest już bardziej odczuwalny.

W miesiącach letnich kasa biletowa czynna jest do 18.00 a zwiedzanie odbywa się do 19.30. Zakup biletów tuż przed zamknięciem kas daje możliwość zwiedzania bez tłumów turystów, zdecydowanie spokojniej , ale wówczas trudno zmieścić się w czasie ze zwiedzanie ogrodu.

Pałac ten wraz z akweduktem Vanvitelli’ego  i zespołem San Leucio został w 1996 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.