31 Dec
31Dec

Zwiedzanie zacząłem od wspaniałej katedry Santa Maria Assunta, której freski oczarowują wszystkich zwiedzających. Katedrę wybudowano na pamiątkę cudu eucharystycznego z Bolseny, jaki miał mieć miejsce w 1263 roku. Kryje ona wewnątrz cenne relikwie: hostię i kapłański korporał .Katedrą jestem zauroczony.

Korporał z 1263 roku, na który popłynęła krew z trzymanej przez kapłana hostii

Wnętrze katedry Duomo w Orvieto

Spacerując po uliczkach tego miasta chciałem pokazać wam kilka miejsc wartych uwagi.  To między innymi:Santuario Madonna della Cava - jedno z najmniejszych sanktuariów maryjnych w całym kraju i rzadki przypadek barokowej architektury w średniowiecznym Orvieto.

Kościół św. Dominika (Chiesa dei San Domenico,  należy do pierwszych świątyń zakonu dominikanów, które wzniesiono po śmierci założyciela zgromadzenia. Mieszkańcy z dumą podkreślają, że to właśnie przy tutejszym pulpicie św. Tomasz z Akwinu objaśniał zgromadzonym meandry teologii.  

Studnia św. Patryka - arcydzieło sztuki Renesansu. Studnia została wydrążona w skale tufowej. Głębokość studni wynosi ponad 58 metrów (58,44 m), schodzimy na jej dno po 248 dość szerokich schodach. Wytrwali liczą nie tylko schody, ale i obroty (robimy ich wokół osi studni sześć). Drogę rozświetla 70 łukowatych okien wykutych w obudowie. Dzięki nim zwiedzający mogą robić zdjęcia samej studni i sobie nawzajem. Dolną część ścian studni zbudowano z ponad 30 tysięcy cegieł. 

Jak dojechać do Orvieto pociągiem i funicolare?

Jeśli zdecydujesz się na przyjazd do Orvieto pociągiem, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem dogodnego połączenia. Orvieto usytuowane jest przy kluczowej włoskiej linii kolejowej łączącej Rzym z północą kraju. Zatrzymuje się tutaj bardzo dużo pociągów regionalnych i pospiesznych. 

Porada praktyczna:  rozkład jazdy pociągów sprawdź na oficjalnej stronie włoskich kolei https://www.trenitalia.com/ 

Następnie naprzeciwko dworca kolejowego w Orvieto znajduje się dolna stacja kolejki, która wyjeżdża do położonego na wzgórzu historycznego centrum – Funicolare di Orvieto. Wybudowana – a w zasadzie odbudowana – w 1990 r. kolejka pokonuje długość 580 m w jedną stronę i przewozi pasażerów 157 m wzwyż.