31 Dec
31Dec

Viterbo – niewielkie miasto w środkowych Włoszech. Choć nie oblegane przez tłumy turystów Viterbo jest ciekawe pod względem historycznym i architektonicznym. Nadaje się jak najbardziej jako cel jednodniowej wypadowej wycieczki z zatłoczonego i zgiełkliwego Rzymu.

Najważniejszą atrakcją miasta jest Palazzo dei Papi, gotycki Pałac Papieski, wybudowany jako rezydencja umożliwiająca papieżom ucieczkę od upału, chorób i rzymskiego zgiełku. W 1271 roku, podczas trzyletniego konklawe, którego celem był wybór nowego papieża, sfrustrowani mieszkańcy zburzyli dach wielkiej sali, w której obradowali kardynałowie, zostawiając ich o chlebie i wodzie. Nie trzeba było wtedy długo czekać na podjęcie decyzji ‒ nowym papieżem został Grzegorz X. 

Jeden z najładniejszych widoków na Chiesa della ss.Trinita rozciąga się z dziedzińca Palazzo dei Priori. Na pierwszym planie obowiązkowo fontanna. W Viterbo ciężko zrobić zdjęcie bez fontanny – są niemal wszędzie 


Warto przejść się urokliwymi uliczkami tego miasta, zatrzymać się w okolicznej ristorante na małe co nieco.


Jedna z typowych uliczek w Viterbo


Do Viterbo można dotrzeć samochodem, ale znacznie lepiej dojechać pociągiem do stacji Porta Romana. Co dwie godziny kursują tutaj pociągi ze stacji Roma Trastevere oraz Roma Ostiense. Bilety kupisz w automatach, w których można płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Zanim wsiądziesz do pociągu, skasuj bilet w specjalnych kasownikach znajdujących się na stacjach (zupełnie nie wiem, po co to kasowanie, ale jest obowiązek).