Obecnie to 40-tysięczne miasto uznawane jest przez Włochów za perłę Morza Tyrreńskiego. Turystów wabią piękne plaże i lazurowe morze, niewielkie, stare, romantyczne centrum z nadmorską promenadą. Na plażach śmigają windsurfery i katamarany.
Woda jest czysta, bo klaruje ją północny prąd morski płynący wzdłuż włoskiego buta (w pobliżu, w Astura, wakacje spędzali rzymscy cesarze, a Cyceron zbudował tu swą willę). U podnóża starego miasta w samym centrum w 1986 r. rozbudowano port, tworząc dużą, nowoczesną i całkiem sympatyczną marinę.
W Nettuno znajduje się Sanktuarium św. Marii Goretti. Zgodnie z tradycją hagiograficzną zginęła jako 11-letnia dziewczynka w trakcie obrony przed próbą zgwałcenia jej przez 20-letniego sąsiada, któremu przebaczyła na łożu śmierci.
Dnia 5 lipca 1902, podczas gdy jej rodzina pracowała na polu, została napadnięta przez syna sąsiada, Alessandra Serenellego, który usiłował ją zgwałcić. Gdy mu się nie udało, zaatakował ją nożem. Zmarła następnego dnia o godzinie 15:45 w szpitalu w Nettuno. Przed śmiercią wybaczyła swojemu mordercy. Na jej ciele znaleziono 14 ran. Pogrzeb odbył się 8 lipca. 28 stycznia 1929 szczątki Marii Goretti przeniesiono do kościoła Matki Bożej Łaskawej w Nettuno i umieszczono w woskowej statui przedstawiającej zmarłą świętą. Dziś relikwie te znajdują się w osobnej kaplicy.
Alessandro Serenelli za zabójstwo został skazany na trzydzieści lat pozbawienia wolności. Wkrótce potem został przewieziony na Sycylię, do więzienia w Notto. Za dobre sprawowanie i pracowitość został ogrodnikiem w więziennym ogrodzie. W związku z amnestią po zwycięstwie Włoch w I wojnie światowej i jako nagrodę za dobre sprawowanie wyszedł trzy lata przed ustalonym terminem końca odbywania kary. W 1937 udał się do matki Marii, Assunty, aby prosić o przebaczenie. Następnego dnia wstąpił do kapucynów w Maceracie. Zmarł 6 maja 1970.