31 Dec
31Dec

Opactwo Monte Cassino, położone w środkowych Włoszech, ma bogatą i fascynującą historię sięgającą ponad 1500 lat. Opactwo zostało założone przez św. Benedykta z Nursji w 529 r. n.e. i stało się miejscem narodzin zakonu benedyktynów, który odegrał ważną rolę w rozwoju zachodniego monastycyzmu. 

Opactwo zostało zbudowane na wzgórzu (516 m n.p.m.) z widokiem na dolinę rzeki Liri.

"Ora et Labora - Módl się i pracuj" spotkanie ze Świętym Benedyktem i Scholastyką w Opactwie na Monte Cassino (groby tych świętych)

 Mnisi z Monte Cassino byli znani ze swojej wiedzy na temat muzyki, literatury i sztuki, i odegrali ważną rolę w zachowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy klasycznej w średniowieczu.

CZERWONE MAKI NA MONTE CASSINO

[...]Czerwone maki na Monte CassinoZamiast rosy piły polską krew.Po tych makach szedł żołnierz i ginął,Lecz od śmierci silniejszy był gniew.Przejdą lata i wieki przeminą.Pozostaną ślady dawnych dniI wszystkie maki na Monte CassinoCzerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi [...] 

Polski Cmentarz na Monte Cassino jest przejmującym i uroczystym hołdem dla męstwa i poświęcenia polskich żołnierzy z Drugiego Korpusu Polskiego. Położony na zboczu wzgórza 593, na tak zwanej „Dolinie śmierci” z widokiem na klasztor benedyktyński, cmentarz jest miejscem ostatecznego spoczynku ponad tysiąca polskich żołnierzy, którzy stracili życie podczas zaciętych walk o Monte Cassino i okolice.

Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” – taki napis – nawiązujący do poświęcenia Spartan poległych w walce z Persami w Wąwozie Termopilskim – widnieje na posadzce cmentarza. Otacza on kamienny krzyż Virtuti Militari z płonącym zniczem – symbolem naszej wdzięczności dla bohaterów tamtych dni.

PrzykładNa cmentarzu pochowano trzy osoby, które przewodziły oddziałom polskim pod Monte Cassino: głównodowodzącego Drugiego Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (grób z 1970 r.), gen. Bolesława Ducha, dowódcę 3 Dywizji Strzelców Karpackich oraz biskupa polowego Józefa Gawlinę (grób z 1965 r.), który był katolickim kapelanem generalnym Drugiego Korpusu. W 2011 roku, razem z gen. Andersem złożono szczątki jego żony Ireny. owy tekst

Przykładowy tekst

Dojazd z Rzymu do Monte Cassino

Monte Cassino trzeba zobaczyć! Jednodniowa wycieczka z Rzymu jest dość łatwa do przygotowania i zrealizowania. 

Możecie skorzystać z transportu kolejowego. Każdego dnia z rzymskiej stacji głównej ROMA TERMINI odjeżdża pociągi w kierunku CASSINO – NAPOLI.

Ze stacji kolejowej w Cassino do klasztoru na szczycie góry Monte Cassino można dojechać autobusem miejskim. Wijąca się po stromym stoku droga to prawdziwa przygoda zapierająca dech w piersiach. Wspaniała panorama na dolinę rzeki Liri wynagrodzi wam trudy podróży…