31 Dec
31Dec

Niewielkie miasteczko położone we Włoszech zyskało sławę jako letnia rezydencja papieży. W 2014 roku papież Franciszek zdecydował, że pałac apostolski w Castel Gandolfo zostanie otwarty dla turystów. Chociaż mieszkańcy nieco narzekają, że biskup Rzymu nie spędza tu już wakacji, to do miasteczka zawitało wielu zwiedzających, a rezydencja cieszy się coraz większą popularnością.  

Różnice wysokości w Castel Gandolfo są dość duże. Miejscowość leży na skraju dawnego krateru wulkanu, obecnie jeziora Albano. Od poziomu jeziora do pałacu apostolskiego trzeba pokonać liczne schody lub drogą pnącą się ostro pod górę. Różnica wysokości to ok. 150 metrów. 

Według legendy w tym miejscu znajdowała się osada Alba Longa założona przez potomków Eneasza. Tutaj mieli urodzić się Romulus i Remus, tu również doszło do walki pomiędzy Horacjuszami a Kuriacjuszami. Wprawdzie lokalizacja osady jest dziś nieznana, to jednak wiele osób kojarzy ją z tutejszym jeziorem Albańskim. 

Zwiedzanie pałacu i willi... Czas zwiedzania pałacu, willi i ogrodu uzależniony jest od rodzaju biletu/wycieczki jaki wykupimy. Zwiedzanie ogrodów papieskich odbywa się w elektrycznym samochodzie, którym grupa wożona jest po najważniejszych miejscach (czas przejazdu około 50 minut). Zwiedzanie pałacu apostolskiego potrwa około godziny. Zarówno w pałacu i jak w ogrodach turyści otrzymują audioprzewodniki (język angielski).

Informacja o biletach: https://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/organizza-visita/tariffe-e-biglietti/biglietto-ridotto-ville-pontificie-di-castel-gandolfo.html

Pałac został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku, za pontyfikatu Urbana VIII. Miałem okazję być na audiencjach u papieża Benedykta XVI...

Dojazd z Rzymu do Castel Gandolfo

Pociąg

Ze stacji głównej Roma-Termini -> linia FR4, pociąg regionalny  (treno regionale) do Albano Laziale -> przystanek na stacji Castel Gandolfo. Podróż trwa ok. 40 minut. 

Autobus

Plac autobusowy przy stacja metra A ANAGNINA -> autobus podmiejski COTRAL do Castel Gandolfo lub do Velletri (przystanek w Castel Gandolfo) . Czas podróży to ok. 40 minut.