31 Dec
31Dec

Rita z Cascia to najpopularniejsza święta od kilku stuleci! Urodziła się w średniowieczu, ale dorobiła się niedawno nawet profilu na Facebooku. Odwiedziłem Cascia i jedną z moich ulubionych świętych.

Święta Rita potrafiła przebaczać oraz w każdej sytuacji nie rozpacza, jest patronką spraw beznadziejnych.Beznadziejne to takie, w których nie potrafię odnaleźć rozwiązania, wydaje się, że jest to ponad moje siły. Taką sytuacją jest np. choroba, diagnoza. Wydaje nam się, że już tego nie pokonamy. Wtedy właśnie zwracamy się do kogoś kto jest ponad tym wszystkim, dlatego, że nie potrafimy wszystkiego rozwiązać po swojemu, po ludzku. Szukamy w związku z tym kogoś kto może natchnąć nas, dodać otuchy, siły, odwagi w znoszeniu przeciwności.  

św. Rita inspiruje do tego, by być po prostu dobrym człowiekiem i umieć znosić własne słabości. Słabość to też cierpienie w pewnym sensie...

Ze świętą od spraw beznadziejnych kojarzona jest najczęściej opowieść o ogrodzie różanym, który Rita uprawiała zarówno jako młoda wiejska dziewczyna, jak i później za murami klasztoru. Kilka miesięcy przed śmiercią poprosiła jedną z sióstr, żeby przyniosła jej z ogrodu kwiat róży. Był styczeń 1457 (lub 1447 – data nie jest ustalona dokładnie). Można domyślać się z jaką niechęcią siostra poszła do ogrodu. Jednak ku zaskoczeniu zakonnic wróciła z różą.

Jak dojechać?

z Rzymu Autobus BusItalia rusza o 7.30 z przystanku numer 12 na Autostazione Tiburtina. Wyjazd z Casci o 15:30.